Geocaching


Od siedemnastu lat, na całym świecie, miliony osób na każdym kontynencie, wykorzystują geocaching do poznawania pięknych zakątków w swojej okolicy. Na terenie Wrzosowej Krainy jest już podobnie. W ciekawych miejscach naszego regionu schowano ponad 500 skrytek geocachingowych a w tym roku pojawi się kilkaset nowych. Bądź jak Indiana Jones i szukaj skarbów Wrzosowej Krainy.

Co to jest geocaching?

Geocaching to gra terenowa polegająca na szukaniu skarbów przy pomocy urządzeń z GPS np. smarfona. Uczestnicy zabawy podążają do miejsca określonego przez współrzędne geograficzne i tam starają się odnaleźć skrytkę geocache (pojemnik) ukryty w tym miejscu.

Czego potrzebuję by szukać skrytek?

Jedyne czego potrzebujesz to telefon komórkowy z modułem GPS (np. smartfon) lub urządzenie GPS, które pozwolą Ci dotrzeć do skrytki, a także konto na Geocaching.com.

Jak się w to bawić?

Na najprostszym poziomie geocaching wymaga sześciu następujących kroków:

  1. Zarejestruj za darmo Konto podstawowe w serwisie geocaching.com
  2. Ściągnij darmową aplikację do geocachingu na swój smartfon lub tablet i zsynchronizuj ze swoim kontem na geocaching.com
  3. Uruchom aplikację i znajdź geoskrytki w najbliższej okolicy
  4. Użyj swojego urządzenia GPS, by znaleźć ukryte geoskrytki
  5. Wpisz się do dziennika (logbooka) i odłóż geoskrytkę na swoje miejsce
  6. Dziel się swoimi przygodami i zdjęciami w sieci

Jakie są zasady geocachingu?

  1. Jeśli zabierasz coś ze skrytki, zostaw coś o równej lub większej wartości.
  2. Napisz o swoim odkryciu w dzienniku skrytki.
  3. Poinformuj o swoich doświadczeniach na www.geocaching.com.

Gdzie znajdują się skrytki ?

Najczęściej zakłada się skrytki w atrakcyjnych turystycznie miejscach (przy zabytku, w lesie, na stawach, w miejscu historycznym). Liczy się też pomysł na zamaskowanie skrytki. Skrytki mogą być różnej wielkości – od malutkich pojemniczków mniejszych od naparstka po olbrzymie skrzynie mogące z powodzeniem pomieścić człowieka. Im więcej pomysłowości, tym skrytka lepiej oceniana przez innych. Czasami znalezienie końcowej skrzynki poprzedzone jest wykonaniem określonych zadań – np. zebraniem informacji z innych miejsc lub rozwiązaniem zadań logicznych. Niektóre mogą być prawdziwymi wyzwaniami i zabierać nawet kilka miesięcy, zanim poszukiwacz odnajdzie końcową skrytkę. Zawsze jednak odnalezienie finałowego pojemnika odbywa się na podstawie współrzędnych geograficznych, co wyróżnia geocaching od innych zabaw terenowych.

Geoskrytki we Wrzosowej Krainie

Na terenie Wrzosowej Krainy znajduje się ponad 500 skrytek różnego rodzaju i wielkości. Znajdują się one w każdym mieście. Można je znaleźć również na trasach rowerowych, przy pomnikach przyrody, rezerwatach, punktach widokowych, zabytkach, atrakcjach czy ruinach. Zostały również przygotowane specjalne geotrasy dla pasjonatów geocachingu np. Wrzosowa GeoTrasa Rowerowa (45 skrytek), Geocachingowa Obwodnica Lubina (100 skrytek) , Bociani Szlak (66 skrytek).

Na geoskrytki we Wrzosowej Krainie przyjeżdża coraz więcej pasjonatów geocachingu z Polski i zagranicy. W przeciągu 2 lat istnienia zanotowano blisko 30 tys znalezień.

Jeszcze w roku 2017, dzięki Projektowi Współpracy realizowanemu przez LGD Wrzosowa Kraina, powstanie kilkaset nowych skrytek na tym terenie.

Geoskrytki warte odwiedzenia z obszaru Wrzosowej Krainy (10 najciekawszych z ponad 500)

  1. Hotel TB-W Dechę (Ostaszów, gm. Przemków)
  2. Centrum Dowodzenia (Chocianów)
  3. 045 – Wrzosowa GeoTrasa Rowerowa (gm. Przemków)
  4. Wieża widokowa – użytek ekologiczny (Ostaszów, gm. Przemków)
  5. Tiergarten, czyli Zwierzyniec (Głuchowice, gm. Miłkowice)
  6. Vorderheide – Finał (Raszówka, gm. Lubin)
  7. Bociani TB HOTEL (Niedźwiedzice, gm. Chojnów)
  8. PWGL – 1634 (Lipce, gm. Miłkowice)
  9. Złoże rud miedzi w okolicach Lubina (Obora, gm. Lubin)
  10. Wydmy Śródlądowe (gm. Gromadka)

Polecamy

Na terenie Wrzosowej Krainy znajduje się geoart – BOCIANI SZLAK. Jest to seria geoskrytek specjalnie rozłożonych w terenie, aby tworzyła wyraźny symbol. W tym przypadku jest to kształt bociana. Cała seria zlokalizowana jest w okolicach wsi tematycznej Niedźwiedzice – Wioska Bociana, na pograniczu gminy Chojnów, Lubin i Miłkowice. Aby znaleźć geoskrytkę z tego szlaku w terenie trzeba najpierw wykazać się wiedzą dot. zachowania czy biologii bocianów. Całą serię doświadczeni keszerzy zdobywają w 1 dzień, a najczęściej odbywa się to na kilka etapów. Za zdobycie wszystkich skrytek Bocianiego Szlaku przyznawany jest specjalny – unikatowy PWG (Polisch Wood Geocoin) „Bociani Szlak”. Bocianiego Drewniaczka zdobyło już blisko 100 geocacherów z Dolnego Śląska i całej Polski.

Więcej informacji o GEOCACHINGU można znaleźć na stronie Geocaching.

Jeśli masz pytania dot. geocachingu chętnie pomożemy i wyjaśnimy jak w to się bawić.

Osoba do kontaktu:

Krzysztof Szustka
tel. 512 312 215
krzysztof.szustka@gmail.com

Nick w Geocachingu: K-6