Ośrodek Działaj Lokalnie Fundacja „Wrzosowa Kraina” we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce ogłasza lokalny etap Konkursu „Opowiedz…” 2022 w ramach Programu Działaj Lokalnie XII.

 

Konkurs ma na celu zachęcenie grantobiorców do poszukiwania atrakcyjnych sposobów opisywania własnych działań i promowania inicjatyw wspieranych w ramach Programu. Konkurs służy wyłonieniu, nagrodzeniu i promowaniu najlepszych przykładów twórczego pokazywania projektów Programu.

Prace powstałe w ramach Konkursu powinny spełniać funkcje komunikacyjno-promocyjne, wykorzystując przy tym nowoczesne technologie i nieograniczone zasoby ludzkiej pomysłowości. Chcemy, aby autorzy prac skupili się zarówno na formie, jak i na treści prac. Zależy nam na zachowaniu perspektywy sukcesu. Za pomocą twórczych środków wyrazu realizatorzy projektów „Działaj Lokalnie” powinni pokazać swoje fantastyczne inicjatywy i ich wspaniałe rezultaty oraz pozytywne zmiany, które zaszły w społecznościach w wyniku ich aktywności. „Opowiedz… i zrób wrażenie!” to motto przyświecające Konkursowi.

Konkurs adresowany jest do wszystkich grantobiorców ODL, którzy uczestniczą w XII Edycji Programu „Działaj Lokalnie” w 2022 roku.

Prace zgłaszane do Konkursu mogą mieć jedną z dwóch form:

  1. Reportaż filmowy, nie dłuższy niż 2 minuty
  2. Krótki film, nie dłuższy niż 2 minuty.

Filmy w głównej mierze składające się z fotografii, zaanimowanych zdjęć, bądź statycznych plansz, nie zostaną zakwalifikowane do Konkursu.

Prace nadesłane do Konkursu, nie mogą być dłuższe niż 2 minuty (120 sekund), mogą być natomiast krótsze, należy dostosować długość pracy do posiadanego materiału, (wybrać najciekawsze fragmenty, zdjęcia itp.). Prace dłuższe niż 2 minuty (120 sekund) nie będą oceniane w Konkursie na etapie ogólnopolskim.

Nagrody przeznaczone są dla organizacji/ grup nieformalnych, a nie imiennie dla autorów prac.

 

Kategorie konkursowe runda „Opowiedz…” 2022

Poniżej znajduje się lista kategorii, w której można zgłaszać prace do etapu ogólnopolskiego.

1) Nasze miejsce – kategoria pozwala zaprezentować filmy o przestrzeniach, które łączą ludzi, specyfice lokalnej społeczności, wyjątkowości danego miejsca czy miejscowości w kontekście zrealizowanego projektu. Prace zgłoszone w tej kategorii mogą̨ również odnosić się̨ do poczucia tożsamości lokalnej i historii „małych ojczyzn”.

2) Making off – historia tworzenia projektu – kategoria pozwala zaprezentować filmy o procesie tworzenia projektu. Działania materialne, związane z budową czy rewitalizacją (np.: świetlica, park, boisko, miejsce spotkań, kwietna łąka, wiejska pasieka). Można w niej pokazać projekty oparte na wydarzeniach kulturalnych i integracyjnych (np.: warsztaty, happening, konkurs, przegląd, festyn/święto lokalne itp.), które przyciągnęły zarówno mieszkańców jak i turystów.

3) Bohater – w kategorii mogą zawierać się filmy opowiadane z perspektywy bohatera

(lidera, członka zespołu, beneficjenta), ale również pokazujące bohatera, który stał się motywem przewodnim projektu (lokalny poeta, artysta, aktywista, lokalny produkt, zwyczaj). W tej kategorii powinny znaleźć się̨ prace, które opowiedzą̨ o konkretnych osobach zaangażowanych w realizację projektu lub jego inspiratorów. Prace, przez pryzmat tych osób, zilustrują̨ proces, realizacji projektu i ewentualnie jego wpływ na lokalną społeczność.

4) Impact – filmy o wpływie, oddziaływaniu projektu w skali lokalnej, czy też ponadlokalnej.

Kategoria ta pozwala na pokazanie konkretnych zmian, jakie zaszły we wsiach i miasteczkach, w których realizowane były projekty.

Nadesłana praca może zostać zakwalifikowana przez Komisję do innej kategorii, jeśli Komisja uzna, że praca lepiej wpisuje się w inną kategorię niż w tę, w której została zgłoszona.

 

Praca zgłaszana do Konkursu musi być opublikowana w otwartym serwisie internetowym umożliwiającym prezentację filmów, wideoklipów lub własnych mini produkcji w Internecie (np. YouTube, Vimeo, Facebook, itp.). Dostęp do zgłaszanej pracy musi być powszechny dla każdego użytkownika Internetu. Ma to na celu szerokie, publiczne komunikowanie o efektach Programu, najciekawszych zrealizowanych projektach. Prace zgłoszone na płytach CD i innych nośnikach, jak również w postaci załączników do e-maili nie będą przyjmowane. Prace, które nie spełniają wymienionych parametrów mogą zostać odrzucone z przyczyn formalnych.

  1. Zgłaszana praca, opublikowana w otwartym serwisie internetowym, powinna spełniać następujące kryteria formalne:

1) Być opatrzona krótkim opisem w serwisie (do 1000 znaków ze spacjami), oddającym

najważniejsze założenia projektu, tożsamy opis należy zamieścić w karcie zgłoszenia do Konkursu.

2) Zawierać informację, w swojej treści jak i w opisie, o dofinansowaniu projektu ze środków

programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

3) Być dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0, stosowne oświadczenie musi znaleźć się w opisie pracy lub ustawieniach otwartego serwisu internetowego: [Tytuł pracy] jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0.

4) Zawierać logo programu „Działaj Lokalnie” umieszczone na obowiązkowej planszy końcowej.

  1. ODL zobowiązuje się do udostępnienia grantobiorcom obowiązkowej planszy końcowej zawierającej logo programu „Działaj Lokalnie”.
  2. Prace niespełniające wymagań ujętych powyżej (pkt 2) będą odrzucane z powodów formalnych.

Praca zgłaszana do Konkursu musi być opublikowana w otwartym serwisie internetowym umożliwiającym prezentację filmów, wideoklipów lub własnych mini produkcji w Internecie (np. Youtube, Vimeo, Facebook, itp.). Dostęp do zgłaszanej pracy musi być powszechny dla każdego użytkownika Internetu. Prace zgłoszone na płytach CD i innych nośnikach, jak również w postaci załączników do e-maili nie będą przyjmowane. Prace, które nie spełniają wymienionych parametrów mogą zostać odrzucone z przyczyn formalnych.

 

Jednocześnie, zgłaszana praca, opublikowana w otwartym serwisie internetowym, obowiązkowo musi:

 

  1. być opatrzona krótkim opisem w serwisie (do 1000 znaków ze spacjami), oddającym najważniejsze założenia projektu, tożsamy opis należy zamieścić w karcie zgłoszenia do Konkursu;
  2. zawierać informację, w swojej treści jak i w opisie, o dofinansowaniu projektu ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności;
  3. być dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0, stosowne oświadczenie musi znaleźć się w opisie pracy lub ustawieniach otwartego serwisu internetowego: [Tytuł pracy] jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0;
  4. Zawierać logo programu „Działaj Lokalnie” umieszczone na obowiązkowej planszy końcowej.

 

Nadesłanie prac na Konkurs (etap lokalny) przez grantobiorcę do ODL jest równoznaczne z:

1) oświadczeniem posiadania praw autorskich do nadesłanych prac,

2) oświadczeniem posiadania zgody osób pojawiających się w pracy konkursowej na wykorzystywanie ich wizerunku w celach związanych z Konkursem,

3) akceptacją Regulaminu Konkursu,

4) wyrażeniem zgody na umieszczenie danych osobowych uczestnika Konkursu w bazie danych ARFP i ich przetwarzanie w celach związanych z Konkursem.

 

Termin nadsyłania prac do 5 stycznia 2023 r. Kartę należy wysłać na adres: Fundacja „Wrzosowa Kraina” ul. Trzebnicka 7a-7b, lok. 4/2, 59-140 Chocianów lub skan podpisanej karty na adres dzialajlokalnie@wrzosowakraina.pl.

 

Zachęcamy do składania prac konkursowych. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na uroczystej gali podsumowującej XII Edycję Programu Działaj Lokalnie we Wrzosowej Krainie.

 

Wszelkie pomocne materiały znajdziecie ➡️http://dzialajlokalnie.pl/strefa-grantobiorcy/konkurs-opowiedz/

Regulamin_konkurs-opowiedz_runda-2022

Karta_zgłoszenia Konkurs Opowiedz 2022

Organizacja konkursu „Opowiedz” 2022 jest dofinansowany ze środków  Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego  przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.