„Od pomysłu do partnerstwa – sprawdzona metoda animacji społeczności lokalnych”
27 maja 2025, 10:00 Platforma: Zoom https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_rrTsjOF2QLa2Jca18oOedQ
Dlaczego warto dołączyć?
Bo niezależnie od tego, czy reprezentujesz samorząd, bibliotekę, organizację społeczną, szkołę, instytucję kultury, ten webinar pokaże Ci, jak trwale i skutecznie budować lokalne partnerstwa oparte na wartościach, relacjach i wspólnym działaniu.
O czym opowiemy?
Webinar przybliży Metodę animacji społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego, stosowaną w programie Lokalne Partnerstwa PAFW.
To innowacyjne podejście, które powstało na podstawie doświadczeń programu Działaj Lokalnie, a także pracy realizatorów innych programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Metoda została opracowana we współpracy z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.
Badanie przeprowadzone przez zespół badawczy Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem prof. Anny Gizy, potwierdziło, że metoda jest skuteczna i użyteczna w praktyce: rzeczywiście służy aktywizacji społeczności lokalnych, a jej efekty trafnie odpowiadają na potrzeby i oczekiwania mieszkańców.
O programie Lokalne Partnerstwa PAFW
Celem programu jest inicjowanie i rozwój współpracy między uczestnikami różnych programów PAFW — takich jak: Działaj Lokalnie, English Teaching, Program Liderski PAFW, Program Rozwoju Bibliotek, Przemiany w Regionie (RITA), Równać Szanse, Seniorzy w Akcji, Szkoła Ucząca Się (SUS), Zielony Lider.
Głos oddamy praktykom
Swoimi doświadczeniami podzielą się Animatorzy oraz ekspert metody, którzy na co dzień pracują z mieszkańcami, instytucjami i organizacjami:
Tomasz Schimanek – ekspert i współtwórca metody animacji społeczności lokalnych
Justyna Jankowska – Stowarzyszenie Młodych
Monika Januszewska – Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo
Paweł Werbowy – Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu
Agnieszka Janczewska – Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz
Dorota Goetz – LGD Partnerstwo Ducha Gór
Opowiedzą, jak metoda działa w praktyce — i co zrobić, by lokalna współpraca zaczęła się od ważnych pytań, a nie tylko od problemów.
Dla kogo?
Dla samorządów, które chcą działać bliżej mieszkańców
Dla bibliotek i instytucji kultury, które są lokalnymi centrami aktywności
Dla organizacji społecznych, które chcą poszerzyć grono sojuszników
Dla uczestników innych programów PAFW, którzy szukają synergii i dobrych praktyk
Dla wszystkich, którzy wierzą, że razem można więcej
Dołącz i przekonaj się, że lokalna zmiana zaczyna się od relacji!





