Wyprawa Odkrywców ŚLADAMI WŁADCÓW PRZEMKOWA

Opublikowano: piątek, 13, listopad 2009 19:40
Odsłony: 4991

Wyprawa Odkrywców

28 listopada 2008
w Przemkowskim Ośrodku Kultury odbył się pierwszy z cyklu warsztat ,,Edukator Dziedzictwa Regionu”. Warsztaty są kontynuacją prac związanych z wdrożeniem Programu Edukacji Regionalnej i Ekologicznej Wrzosowej Krainy. Program opracowano wspólnie z placówkami szkolnymi z obszaru Partnerstwa na przełomie roku 2007 i 2008.

W warsztatach uczestniczyli głównie nauczyciele, choć nie zabrakło także właścicieli gospodarstw agroturystycznych i przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń. Poznali oni zasady nowej metody edukacji regionalnej, czyli questingu. „Wyprawa Odkrywców”, bo pod taką nazwą zaczyna funkcjonować w Polsce questing, wdrażana jest również we Wrzosowej Krainie. Warsztaty zorganizowała Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” w ramach projektu „Edukator Dziedzictwa Regionu”.

Efektem warsztatów, które odbyły się w Przemkowie, jest tematyczna Wyprawa Odkrywców, tj. wirtualna ścieżka po Przemkowie, która posłuży uczniom, turystom, a także mieszkańcom Przemkowa. Ścieżka umożliwi poznanie historii oraz walorów przyrodniczych miasta. Uczestnicy warsztatów, po krótkim zapoznaniu się z bogatą historią Przemkowa oraz po zajęciach w terenie, wytypowali 5 tematycznych ścieżek, na których można przeprowadzić quest. Podczas kilkugodzinnych zajęć jego uczestnicy opracowali quest „Śladami władców Przemkowa”.